Nowe mundury dla policji

Widzisz wersję archiwalną tematu "Nowe mundury dla policji" z forum polska.mil.pl/forum/

Arafat - Pią Gru 01, 2006 4:04 pm


Nowa moda policjantów

Polska policja się przebierze. Stalowy kolor zastąpi granat. Zamiast czapki z ogromnym rondem na głowę włożą kepi nawiązujące do polskiej rogatywki. Pierwsi modni fukcjonariuisze wyjdą na ulice w styczniu - pisze DZIENNIK.

Dlaczego policja szyje nowe mundury? "Zmianę wymusiły pustki w magazynach" - tłumaczy Paweł Biedziak z Komendy Głównej. "Stare mundury się kończą i mamy do wyboru: zamawiać te stare beznadziejne, albo nowe. I nie o nowy krój czy kolor tu chodzi, tylko o funkcjonalność i tkaninę, które pozwolą funkcjonariuszom, zwłaszcza prewencji i ruchu drogowego, normalnie funkcjonować" - dodaje.

Jesienią wśród policjantów przeprowadzono ankietę, z której wynikało, że mundury trzeba zmienić. Bo te stare są drugim, po pensjach, nieszczęściem funkcjonariuszy. O problemach z nimi policjanci opowiadają anegdoty, choć ich bohaterom nie jest do śmiechu. Czapka z rondem (jej pierwowzorem było podobno nakrycie głowy oficera Armii Czerwonej) ma to do siebie, że spada w biegu - trzeba ją nosić w ręku. Mundur latem jest jak termos - policjanci śmieją się, że są nagrzani. W pozostałe pory roku jest jak gąbka - po prostu się w nim pływa. W butach zawsze coś chlupie: zimą woda, latem pot.

W dodatku policjant jakkolwiek starannie by się ubrał, to "wszystko krępuje, wychodzi ze wszystkiego i nic do niczego nie pasuje” - jak napisali funkcjonariusze w ankiecie. A materiał drze się i przeciera. Podniesienie wyżej nogi podczas pościgu za złodziejem grozi - łatwo się domyślić czym.

"Nikt w Europie nie ma tak dramatycznych mundurów jak my" - skarży się DZIENNIKOWI policjant prewencji z Warszawy." W dodatku wyglądamy w nich jak pajace, a policjantki jak konduktorki".


http://www.dziennik.pl/De...ArticleId=23661

tony6 - Pią Gru 01, 2006 4:41 pm

Patrząc na tą "wizję" mam wrażenie jakbym był na pokazie mody jakiegoś kochającego inaczej projektanta mody (czy jak to się mówi "trendsettera":) w stylu Arkadiusa.
To się nie może dobrze skończyć...

LaDoberman - Sob Gru 02, 2006 2:18 pm

wiatm!!
dobrze niech ich przebiora bo wygladaja naprawde jak pajace, zreszta juz kiedys ktos zaspiewal a raczej zarapowal "o to tylko dzielnicowy, gdyby mial mundur szyty na miare to by wygladal jakos jeszcze a tak sie prezentuje k...a przekomicznie smiesznie".
co do czapek to nie ma watpliwoaci ze trzeba je zmienic a napewno mundury moglyby byc z lepszego materialu bo naprawde smiac sie chce jak pan policjant w lato podchodzi do Ciebie i widac wielkie "kola" pod pachami
POzdrawiam

KomisarzTDF - Pon Gru 11, 2006 2:31 pm

Patrząc na tą "wizję" mam wrażenie jakbym był na pokazie mody jakiegoś kochającego inaczej projektanta mody (czy jak to się mówi "trendsettera":) w stylu Arkadiusa.
To się nie może dobrze skończyć...

Chodzi Ci o to, że te mundury jakoś tak wyszczuplają sylwetkę? Jeśli nie to nie wiem... A jeśli tak, to nie wiem skąd to skojarzenie o kochających inaczej. Spójrz na dzisiejsze mundury, są brzydkie, stalowy kolor źle się kojarzy (w magazynie Policja porównano go do stanu wojennego i milicji). Nowe mundury zwiększą estetykę (wyszczuplą sylwetkę). Koniec z krawatem, koniec z radziecką czapką, koniec z pagonami. Stopnie mają być widocznie na kołnierzu (coś ala przedwojenny mundur wojskowy). Kolor granatowy i kolorowe lampasy będą robiły doskonałe wrażenie, czapkę prewencji zastąpi francuskie kepi - cool pomysł. Wzmocnione spodnie etc. No i wreszcie zniknie ten śmieszny biały pas... No i wreszcie będziemy mieli NAJNOWOCZEŚNIEJSZE mundury w europie. To się musi dobrze skończyć
PS. Żeby jeszcze się tak zabrali za mundury WP, oporządzenie i mundury lotników :/ Kurde odpowiedzialni za to ludzie wiedzą o wojsku tyle co im zastępcy powiedzą.

BK - Pon Gru 11, 2006 8:11 pm

koniec z radziecką czapką, koniec z pagonami. Stopnie mają być widocznie na kołnierzu (coś ala przedwojenny mundur wojskowy).


Nie broniąc oczywiscie obecnego umundurowania, chcialbym Cie zapytac skad wziąłeś tą radziecka czapke? Ten wzor nakrycia glowy z tzw "daszkiem i paskiem pod broda" nosi wiele policji na swiecie, ktore ciezko posadzic o wzorowanie sie na radzieckich mundurach, np LAPD, NYPD (co prawda denko wielokatne, ale zasadniczy wzor czapki ten sam), policja niemiecka, brytyjska itd... Co złego jest w pagonach?? Dlaczego umieszczenie stopni na kołnierzu jest lepsze wg ciebie niz na ramieniu?? Przedwojenny mundur wojskowy posiadał rowniez oznaczenia stopni na pagonach...

czapkę prewencji zastąpi francuskie kepi - cool pomysł. Wzmocnione spodnie etc. No i wreszcie zniknie ten śmieszny biały pas... No i wreszcie będziemy mieli NAJNOWOCZEŚNIEJSZE mundury w europie. To się musi dobrze skończyć

dlaczego czapka a'la kepi to taki "cool" pomysł?? Biały pas ma tylko WRD... skad to przeswiadczenie ze beda to najnowoczesniejsze mundury w Europie?? Ja niestety patrzac na te projekty, podzielam zdanie Tony6... Wg mnie ubiorki tego wzoru nadaja sie dla bywalcow "Błękitnej ostrygi" niz funkcjonariuszy Policji...

KomisarzTDF - Wto Gru 12, 2006 12:34 pm


Nie broniąc oczywiscie obecnego umundurowania, chcialbym Cie zapytac skad wziąłeś tą radziecka czapke? Ten wzor nakrycia glowy z tzw "daszkiem i paskiem pod broda" nosi wiele policji na swiecie, ktore ciezko posadzic o wzorowanie sie na radzieckich mundurach, np LAPD, NYPD (co prawda denko wielokatne, ale zasadniczy wzor czapki ten sam), policja niemiecka, brytyjska itd... Co złego jest w pagonach?? Dlaczego umieszczenie stopni na kołnierzu jest lepsze wg ciebie niz na ramieniu?? Przedwojenny mundur wojskowy posiadał rowniez oznaczenia stopni na pagonach...

Czapka jest podobna do czapek oficerów radzieckich, nie zaprzeczysz. Natomiast pagony..., rozmawiałem z ojcem kumpla który jest żołnierzem i mówi, że pagony w warunkach bojowych mogą przeszkodzić, szczególnie w lesie. Powiedział, że bardzo chętnie miałby je na kołnierzu lub naszyte na ramieniu (jak w US Army)

BK - Wto Gru 12, 2006 2:44 pm

Czapka jest podobna do czapek oficerów radzieckich, nie zaprzeczysz.


Zaprzecze... popatrz na sowieckie nakrycia głów i obecne rosyjskie, to zauwazysz sporą roznice (przede wszystkim rozmiarow patelni) miedzy polskimi policyjnymi a tymi zza Buga...

KomisarzTDF - Wto Gru 12, 2006 3:23 pm

ok BK. Wygrałeś, wiem, że się wzięli za te mundury bo było to opisane w magazynie "Technika Wojskowa" (a nie jak wcześniej pisałem - Polska Zbrojna) ale mimo wszystko kumpel ją przyniesie i podam Ci parę przykładów ZŁYCH rozwiązań jakie mają wprowadzić w nowych, teoretycznie bezbłędnych oporządzeniach. Co do tych subiektywnych odczuć, w kwestii wyglądu wszystko jest uczuciem subiektywnym. Co do kepi i baseballówki, ta druga bardzo dobrze trzyma się na głowie - to fakt, ale nie wiem czy nosiłeś kiedyś kepi na głowie. Wcale nie spada przy byle biegu Ja pozostaje przy wersji, że nowe mundury będą lepsze od obecnych (bo gorsze nie mogą być, byłaby to porażka) i jeśli porządnie się za to wezmą to te mundury będą na prawdę super. A to, że będą najnowocześniejsze w europie są to słowa Jacka Sobolewskiego czyli zastępcy komendanta głównego. Skoro tak mówi, dlaczego mam nie wierzyć?
PS. Zbędna dyskusja. Co do mundurów WP miałeś rację, i jakby nie patrzeć na to wszystko, miejmy nadzieję, że będzie dobrze

DaVZz - Wto Gru 12, 2006 4:43 pm

Moze i nie przeszkadza, ale wyglada okropnie, jak zandarmeria francuska...

Angrbotha - Wto Gru 12, 2006 11:30 pm

Czysto wizualnie, to nowe mundury znacznie mniej mi się podobają niż obecne.
Ale funkcjonariusze narzekają na "dzisiejsze" mundury, więc jeśli nowe są bardziej funkcjonalne i solidniejsze, to chyba są to zalety, które biorą górę nad wyglądem.

FrancisBegbie - Czw Gru 28, 2006 1:28 am

Moje pierwsze odczucie i takie jakieś laickie podejście to..
- http://www.casafree.com/m...is_defunes.jpeg (zmodernizowany, nieco inny kolor - i na ulice...)

Jedneo jest pewne, przydałoby się zobaczyć to na jakimś modelu albo po prostu na policjancie - w kształcie takim, jaki to de facto ma być...

Bo jak na razie - to 3/3 osoby u mnie miały pierwsze skojarzenie identyczne z moim (patrz link podany wyżej) - a to byłoby równoznaczne z gwoździem do trumny dla polskiej Policji..

Chociaż, współczesne mundury jak dla mnie nie są bardziej atrakcyjne, może nawet bardziej odstraszające...

// Dopiero zauważyłem, że już ktoś podobnie to ocenił..

BK - Sob Lut 03, 2007 4:32 pm

wg. "Miesięcznik Policja 997":

Są dobre wiadomości! W projektach nowych wzorów mundurów dla policjantów, które w styczniu przedstawili studenci łódzkiej ASP, uwzględniono wszystkie (albo prawie wszystkie) postulaty funkcjonariuszy z pierwszej linii - patrz artykuł "Uniform marzeń" na stronach 22-24.

Większość prezentowanych wcześniej propozycji powędruje najprawdopodobniej do kosza.

JEST GOLF!

Troje studentów ASP w Łodzi - Maria Kuźma (V rok), Piotr Suchocki (absolwent) i Michał Szulc (V rok) - jest w stanie pogodzić nawet najbardziej sprzeczne postulaty policjantów, np. czy spodnie bojówki powinny być wpuszczane do butów, czy zakładane na wierzch. Wymyślili, że można i tak, i tak. Na dole zaproponowali podwójną nogawkę. Z wierzchu zakończoną tunelem z szeroką gumką, dzięki której można ją założyć na buty i to w dowolnym miejscu (np. na spodzie lub na górze cholewki). Od środka będzie część ortalionowa, zakończona tasiemką, wkładana do buta.

Jest golf na zimę i chłodne dni (i tym samym nie ma szalików)! Wszystkie kurtki letnie i zimowe sięgają do pasa, na którym znajduje się całe wyposażenie policjanta. Są wzmocnienia na łokciach, kolanach, w kroku i na pośladkach. Guziki tylko w koszulach, w pozostałych elementach dobre zamki błyskawiczne pozwalające się rozpinać i zapinać jednym pociągnięciem ręki. Nie muszą być na środku, lecz z boku, tak aby obok było więcej miejsca na kieszeń.

I KIESZENIE!

Kieszenie dokładnie dostosowane do potrzeb, czyli noszonego w nich wyposażenia (pomyślano nawet o tych na kanapki) z możliwością ich wewnętrznej regulacji (można je powiększać lub zmniejszać za pomocą specjalnego paska w środku, aby dopasować do noszonych w nich przedmiotów). Wszystkie zapinane na rzepy lub napy, by w czasie jakichkolwiek czynności nic z nich nie wypadało.

Na spodniach nie ma żadnych lampasów! Elementy odblaskowe mogą być dopinane na rzepy lub napy (zatrzaski). W jednej z wersji dystynkcje są na pagonach, w innej przypinane napami, w kolejnej naszywane na stójce (zupełnie nie przypomina koloratki!). Będzie czapka bejsbolówka (ewentualnie furażerka), ale skrojona zupełnie inaczej niż obecna. Czapka do munduru wyjściowego i galowego ma być zaprojektowana na wzór amerykański. Nie będzie osobnych mundurów ćwiczebnego i służbowego - powstanie jeden.

KTÓRY WYGRA?

Nie wiadomo jeszcze, który projekt zostanie wybrany. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli KGP i ASP zdecyduje, czy wyłonić jednego zwycięzcę i nagrodzić go (w grę wchodzi 5000 złotych), czy też przyznać nagrodę główną i dwie nagrody pocieszenia, a w zamian wszyscy trzej projektanci z ASP stworzą wspólny wzór munduru, składający się z wybranych przez komisję konkursową najlepszych propozycji poszczególnych elementów.

- To drugie rozwiązanie wydaje się najrozsądniejsze - twierdzi prof. Zygmunt Laskowski z Wydziału Tkaniny i Ubioru Katedry Ubioru łódzkiej ASP. - Z jednej strony z punktu dydaktyczno-pedagogicznego, a z drugiej dla dobra i policjantów, i produktu. Każdy ze studentów zaprojektował przecież jakieś rozwiązanie, które można uznać za najlepsze. Jeśli teraz połączy się je w całość, może powstać projekt prawie idealny.

- Tekst porozumienia ASP i KGP w sprawie mundurów dla policjantów jest obecnie w Biurze Prawnym - poinformował na prezentacji Jacek Sobolewski, zastępca komendanta głównego Policji. Zaraz po jego podpisaniu odbędzie się posiedzenie sądu konkursowego w Łodzi i wówczas (najpewniej wtedy, gdy lutowy numer "Policji 997" trafi już do Czytelników) wybrane do testowania wzorce zaprezentujemy na stronie internetowej.

http://www.gazeta.policja...iag_dalszy.html
- pod tym linkiem można obejrzeć kilka projektów nowego umundurowania, z których przynam do gustu przypadłmi projekt autorstwa p. Piotra Sucjockiego. Mundur w tym projekcie wydaje się być funkcjonalny i przedewszystkim wygłada poważnie, a nie jak kombinezonik na impreze w "Błękitnej ostrydze".

koala - Sob Lut 03, 2007 5:37 pm

Witam

Panowie po co szukac nowych roziwazn, zatrudniac ASP itp. Dlaczego raz nasi dycydenci nie kupia czegos co jest juz sprawdzone i dobre. Jest to tak wielkie zamowienie nie tylko na raz ale na dlugie lata ze kazda firma dostosuje sprawdzone juz wzory do potrzeb i symboli Polskiej Policji.
Jak ktos napisal na forum ifp w temacie o nowych umundurowaniu: cyt "5.11" koniec cyt. Firma wyprobowana przez wiele formacji na swiecie, jest wstanie ubrac od stop do glowy. Kto powiedzial ze nie mozna szyc ich produktow w naszym kraju. Pogodzilibysmy wtedy potrzebe zatrudnienia naszych ludzi do wzorow i klasy swiatowej umundurowania.

My jak zwykle szukamy dziury w d..... ! Ale jak nie wiedomo o co chodzi to chodzi o kase
w tym przypadku o duze premie i awansy dla tych na gorze.

pozdrawiam

BK - Nie Mar 04, 2007 1:54 pm

wg DZIENNIK.PL : "Nowe mundury zaprojektowane w Łodzi "

Funkcjonariuszom bardziej do gustu przypadł projekt łódzkich studentów niż propozycja kreatora mody Bernarda Hanaoki - pisze DZIENNIK.

Spodnie bojówki z podwójną nogawką, golf z policyjnym emblematem na zimę, a białe koszulki i krótkie spodenki na lato. Tak wkrótce będzie wyglądał nowy mundur policjantów. Ubrania dla funkcjonariuszy uszyją absolwent i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, których projekty zyskały największe uznanie.

O zmianie umundurowania policji mówiono od kilku miesięcy. Komenda Główna Policji przygotowanie projektów nowych strojów zamówiła u Bernarda Hanaoki. Ale policjantom zaproponowany przez niego nowy image wydał się nazbyt awangardowy. Wtedy do akcji wkroczyli studenci i absolwenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Swoje propozycje przygotowali Michał Szulc, Maria Kuźma i Piotr Suchocki. Jednogłośnie wygrał ten ostatni.

"Mundur musi być jak najbardziej praktyczny. Policjant powinien czuć się w nim dobrze i wygodnie w różnych sytuacjach: w samochodzie, na ulicy, biegnąc czy w jakichś innych, bardziej jeszcze ekstremalnych sytuacjach" - zdradza tajemnice sukcesu autor projektu. "Musi też być oryginalny, żeby policjanci nie przypominali setek ochroniarzy chodzących po naszych ulicach" - dodaje Suchocki.

Co na to sami policjanci? Im najbardziej do gustu przypad wzór munduru służbowego. Ma spodnie bojówki z podwójną nogawką. Zewnętrzna jest tak mocowana, by nie brudziła się w zimowej brei i nie przeszkadzała podczas pościgu. Do tego golf ze specjalnymi wstawkami wzmacniającymi na łokciach i barkach. Jeszcze kamizelka z pianką zabezpieczającą przed siniakami, a latem biała koszulka i krótkie spodenki.

cogne - Czw Mar 08, 2007 6:06 pm

KGP: Konkurs na nowe mundury rozstrzygnięty 1 marca 2007

Konkurs na koncepcję nowego umundurowania policyjnego został rozstrzygnięty. Pierwszą nagrodę jednomyślnie przyznano Piotrowi Suchockiemu, absolwentowi uczelni. Wyróżnienia dostali Maria Kuźma i Michał Szulc, studenci V roku Wydziału Tkaniny i Ubioru, co oznacza, że również ich pomysły zostaną wykorzystane w tworzeniu przyszłych mundurów.

NAJPIERW SŁUŻBOWY

Z zaprezentowanych przez zwycięzcę konkursu propozycji najwięcej uznania zyskał mundur służbowy. Spodnie bojówki z podwójną nogawką - część ortalionowa wpuszczana do butów i zewnętrzna mocowana na dowolnej wysokości (np. na górze cholewki), by nie brudziła się podczas zimowej chlapy lub nie zaczepiała o przeszkody w czasie pościgu. Golf z policyjnym emblematem i z wstawkami na łokciach i barkach, by nie wycierał się w tych miejscach. Uniwersalna podpinka polarowa zakładana pod kurtkę, gdy jest zimno, i zdejmowana przy wyższych temperaturach (bez względu na porę roku), stanowiąca osobny element umundurowania. Czapka zimowa z grubej dzianiny. Kurtki (zimowa i letnia) do pasa zapinane na "ekspresy", tj. zamki błyskawiczne obsługiwane jednym pociągnięciem ręki (zimowa z dopinanym kapturem), ściągacze na zakończeniach rękawów i na dole. Kamizelka z elementami wyposażenia z pianką amortyzacyjną zabezpieczającą przed skutkami uderzeń, upadków itp., z tyłu kontrafałda umożliwiająca poszerzenie jej, by w zimne dni założyć pod nią sweter, golf lub podpinkę polarową. Białe koszulki i krótkie spodnie oraz T-shirt na lato. Stopnie na pagonach, wszystkie elementy odblaskowe na rzepach lub napach, by można je zdejmować, stałe elementy odblaskowe tylko dla policjantów z ruchu drogowego.

Pełny tekst znajduje się na stronach miesięcznika "Policja 997"

Więcej elementów z projektu Piotra Suchockiego na stronach miesięcznika "Policja 997"

cogne - Czw Mar 08, 2007 6:09 pm

Dopiero po zaprezentowaniu nowości, i po uwzględnieniu kolejnych opinii, zostaną uszyte prototypy z właściwych materiałów przeznaczone do testów. Funkcjonariusze będą nosili je przez kilka miesięcy, a ich oceny mają mieć istotne znaczenie.

Mundur służbowy letni
Jak więc widać, do produktu finalnego droga jeszcze daleka. Nie ma nawet mowy, by, jak to zapowiadano wcześniej, mundur zimowy przetestować jeszcze w tym roku. Na pierwszy ogień pójdzie mundur służbowy. Przedstawione propozycje mogą ulec jeszcze wielu zmianom i udoskonaleniom pod wpływem uwag policjantów z tzw. pierwszej linii. Jedną z ciekawszych przedstawił na IFP Funk SG.

TomSon - Sro Mar 21, 2007 7:25 pm

Grafik projektant jednostek do gry Armed Assault czyli Vilas (znany ze sceny Operation Flashpoint od wielu lat) opracował jednostki posiadające zarazem nowe projekty mundurów dla Policji, w tym polskiej.
Są 3 wymiarowe, mundury mają nowoczesne cechy:
kamizelkę odblaskową z systemem modułowego instalowania oporządzenia, zamiast czapki obecnie używanej, mamy marineskę.
mundur fakturą przypomina MCUU zaś krój to BDU(spodnie)


więcej:
http://www.ofp.imro.pl/arma/index.php?prevnext=90

BK - Czw Kwi 26, 2007 9:47 pm

wg DZIENNIK.PL: "Policjanci w nowych, brudnych mundurach"

Spodnie ochlapane błotem i tłuszczem, kurtka w plamach po jedzeniu - tak będą na ulicy wyglądali policjanci w nowych mundurach, które chce kupić policja. Dlatego, że nie wolno ich często prać! "Zamawiający nie przewiduje częstego prania przedmiotowych wyrobów" - napisano w opisie przetargu na nowe stroje.

W wymaganiach ogłoszonego przez policję przetargu bardzo szczegółowo opisano, jak mają wyglądać mundury. Zapisano nawet, jak grube powinny być nici, i wybrano tkaninę, z jakiej powinny być uszyte stroje. Ma być w miarę lekka i przewiewna, odporna na deszcz i wodę. I właśnie tu pojawia się problem.

Policja nie uwzględniła w swojej specyfikacji, jak ma zachowywać się materiał po praniu. Mundur może po wyjęciu z pralki wyglądać jak wyrwany psu z gardła lub też rozpaść się na kawałeczki. To już nikogo nie interesuje, bo na stronach internetowych policji w dziale zamówienia publiczne 15/CMT/07/EM napisano: "zamawiający nie przewiduje częstego prania przedmiotowych wyrobów", czyli mundurów.

Tak więc przed policjantem pojawi się dylemat. Wyjść w brudnym i popapranym mundurze, czy też zaryzykować i oddać go do pralni, a potem czekać, czy wróci w jednym kawałku do właściciela.

Policjanci z Komendy Głównej nie chcieli z nami rozmawiać na ten temat. Pytany o sprawę rzecznik komendanta głównego milczy od tygodnia.

Policja na nowe mundury zamierza wydać 137 tysięcy euro.


cogne - Pią Cze 22, 2007 12:36 pm

Drgnęło w mundurach

Badanie sondażowe projektów umundurowania dla funkcjonariuszy Policji, które zapowiadaliśmy w kwietniowym numerze miesięcznika "Policja 997", zostało zakończone. Sondaż przeprowadzono od 25 kwietnia do 8 maja br. z inicjatywy zastępcy komendanta głównego Policji ds. logistyki Tomasza Karczewskiego w jednostkach Policji szczebla powiatowego i miejskiego. Jego celem było poznanie preferencji policjantów i policjantek co do kroju i estetyki projektowanego umundurowania dla polskiej Policji. (...)

Ankietę za pośrednictwem Internetu wypełniło 756 policjantów z całego kraju zgodnie z instrukcją, którą przesłano do kierowników jednostek terenowych szczebla KMP i KPP. Do instrukcji dołączono listę indywidualnych loginów i haseł, za pomocą których policjanci logowali się do serwisu internetowego

Angrbotha - Sob Cze 23, 2007 10:50 am

Mówiło się, że "mundurowa rewolucja" ma wejść w życie w okresie wakacyjnym. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

cogne - Sob Lip 28, 2007 12:49 pm

27 lipca 2007 - 23:01

Dziennik:

Polska policja zmienia barwy -- koniec z szarymi mundurami przypominającymi milicyjne uniformy. Jak dowiedział się "Dziennik", już niedługo nowe, granatowe policyjne ubrania będą testowane w szkołach policyjnych. Policjant "po liftingu" dostanie także nową broń.

Rozstrzygnięto właśnie przetarg na zakup prawie pięciu tysięcy pistoletów austriackiej marki Glock.
Komenda Główna bardzo niechętnie przyznaje się do tego, że wybrano już nowe mundury. W piątek sprawa była utrzymywana w ścisłej tajemnicy -- wszystko po to, by w przyszłym tygodniu oficjalnie pochwalić się publicznie całkowicie odmienionymi uniformami. Ale już dziś mamy dla policjantów dobrą wiadomość -- zwycięski projekt autorstwa Piotra Suchockiego, studenta łódzkiej ASP, w niczym nie przypomina stroju hotelowego portiera czy ochroniarza ubranego w kombinezon z demobilu.
autor: Jakub Stachowiak

BK - Wto Wrz 11, 2007 7:14 pm

wg DZIENNIK.PL:

Policjanci mierzą nowe wdzianka

Kurtki, spodnie, koszule i buty - policja testuje nowe mundury. Ciemnogranatowe lub stalowoszare letnie wdzianka trafiły do sześciu komend wojewódzkich i szkół policyjnych. Mundurowi sprawdzają, czy ubrania rzeczywiście są funkcjonalne i wygodne.

Policjanci z Warszawy, Szczecina, Białegostoku, Wrocławia i Lublina paradują już w nowych mundurach. Potem opowiedzą przełożonym, czy kurtki, koszule i spodnie rzeczywiście są tak wytrzymałe i niezawodne, jak mówi szefostwo policji.

"Są uszyte z materiałów paraprzepuszczalnych i wodoodpornych, tak aby policjanci służący po 8, 12 godzin w różnych warunkach atmosferycznych, nie czuli dyskomfortu" - zachwala szef biura logistyki KGP Tomasz Kowalczyk.

Najważniejsza zmiana to nowy kolor - zamiast szaroniebieskich albo czarnych mundurów policjanci będą teraz nosić ciemnogranatowe albo stalowoszare. Na kurtkach i spodniach są odblaskowe napisy "policja", by funkcjonariusze nie musieli już wkładać jaskrawożółtych kamizelek.

Na razie mundury trafiły tylko do pojedynczych policjantów. Wielkie dostawy mają ruszyć w drugiej połowie 2008 roku. A już w przyszłym miesiącu światło dzienne ma ujrzeć kolekcja zimowa. Koszt kompletu na sezon letni to około 2,5 tysiąca złotych, na cały rok - około 4 tysięcy złotych.

Umundurowanie służbowe jest takie samo dla policjantów, jak i policjantek. Zaprojektował je Piotr Szulc z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.


video: http://www.dziennik.pl/Lo...articleId=59917','VideoPanel', '680px', '660px', 0)

m - Sro Wrz 12, 2007 9:38 pm

Co ciekawe we wczorajszych relacjach telewizyjnych wszyscy
policjanci wypowiadali się bardzo dobrze o nowych mundurach.
A to lekkie, przewiewne, w lecie chłodzi w zimie grzeje itd.

Przypadkowy obywatel zapytany powiedział, że u niego w pracy
tak ubierają sie operatorzy! Nie miał on kominiarki i chodziło
o operatorów CNC

Maklak - Czw Wrz 13, 2007 8:35 am

w lecie chłodzi w zimie grzeje

Po pół dniu użytkowania tak się wypowiadali?

BK - Pon Lis 12, 2007 7:07 pm

wg DZIENNIK.PL: "Policja testuje zimowe mundury"

Mają być ciepłe, ale wygodne. Policjanci rozpoczęli testowanie nowych mundurów w wersji zimowej. Ciepłe czapki, spodnie z podpinką i kurtka – wszystko w nowym granatowym kolorze. Jeśli testy wypadną pomyślnie, Komenda Główna ogłosi przetarg na kilkadziesiąt tysięcy kompletów.

Nowe mundury muszą spełniać ostre normy. Mają być wygodne i nie krępować ruchów, np. w czasie pościgu za przestępcą. Muszą też wytrzymać ulewne deszcze i ostre mrozy - polska zima potrafi przecież zaskakiwać.

Szef biura logistyki Komendy Głównej, Tomasz Kowalczyk, zapewnia, że mudury powinny spełnić wymogi policjantów. "Są uszyte z materiałów paraprzepuszczalnych i wodoodpornych, tak aby policjanci służący po 8, 12 godzin w różnych warunkach atmosferycznych, nie czuli dyskomfortu" - zachwala.

Nowe mundury, oprócz zmienionego krojum, mają też nowy kolor. Zamiast szaroniebieskich albo czarnych policjanci będą teraz wkładać na służbę ubiory o kolorze ciemnogranatowym albo stalowoszarym z odblaskowym napisem "Policja" na kurtkach i spodniach.

Nowe ubiory testuje kilkudziesięciu policjantów i policjantek z sześciu wybranych Komend Wojewódzkich.
gabrys - Sob Lis 17, 2007 4:54 pm

nie no te gacie niebieski e to w dechę, i jak zwykle pagony na guziki i znowu potencjany napastnik wytarga za pagony a gdyby napy były to tylko by się wypięły, ale jak prania nie biorą pod uwagę to co sie dziwić. Niech zmienią te mundury bo prawda jest taka, że Policjanci wyglądają najbardziej wieśniacko na tą chwilę ze wszystkich służb m.

Robal2pl - Sob Lis 17, 2007 8:33 pm

czapka to jest jakiś żart...
A dziś widziałem (z daleka) ów nowy mundur i wyglądał IMHO lepiej niż dotychczas używane.

Pozdr
Robal2pl

TomSon - Pią Gru 14, 2007 7:17 pm

Testy mundurów wykazały kłopoty z ergonomią- za długie rękawy, kurtka utrudnia dobycie pistoletu czy pałki.

Jaka broń długa dla policji? (PM vs. karabinek szturmowy)
Hot Fuzz czyli broń brytyjskich policjantów z S19
Sieradz: F-sz SW zastrzelił 2 Policjantów i ranił trzeciego.
Chcę zacząć starania o przyjęcie do policji-biuro, drogówka
  • konfiguracja mms nokia 3510i
  • B6wiEAtokrzyskie firmy
  • real bytom cyfra
  • gazeta jaworzno
  • stacje transformatorowe kontenerowe
  • Zestaw postów z for internetowych - Start